STOWARZYSZENIE SPOŁECZNO - KULTURALNE W KALETACH

 

Najbliższe zebranie naszego Stowarzyszenia odbędzie się 11 stycznia 2018 r. w sali Domu Kultury o godz. 18oo.SPOTKANIE WIGILIJNE naszego STOWARZYSZENIA  w dniu 21.12.2017r  w restauracji CASYNO  O GODZ 18oo

ZAPRASZAMYŻ E G N A J

Zebranie Andrzejkowe w dniu 23 listopada 2017 wyjątkowo w Klubie w Drutarni  o godz.18 oo

Najbliższe zebranie Stowarzyszenia to czwartek 9 listopada br, w sali MDK w Kaletach godz.18oo.


SPOTKANIE W DNIU 25 PAŻDZIERNIKA 2017R o godz 18oo w restauracji  LITERATKA zapraszamyWW dniu 12.10.2017r. w sali Domu Kultury odbędzie się zebranie naszego Stowarzyszenia. Będziemy obchodzić "powitanie jesieni", więc trzeba przynieść ze sobą rekwizyty, ubiory, przedmioty dekoracyjne symbolizujące jesień. Ponadto świętujemy też święto kartofla i w związku z tym przygotujemy wcześniej w domu potrawy z ziemniaków /dowolne/ i przynosimy do degustacji.Ponieważ z kartofli robi się też "bimber" - panowie mogą go zabrać ze sobą.Będą wiersze o jesieni jako porze roku lub też o jesieni życia.Najbliższe zebranie Stowarzyszenia w czwartek 28 września br. godz.18 oo w sali Domu Kultury.Proszę zabrać ze sobą osobiste śpiewniki / w żółtych okładkach/.
 


Nasze zebranie w dniu 31 sierpnia br. w czwartek odbędzie sie o godz. w sali Domu Kultury w Kaletach.

ZEBRANIE W DNIU 14 WRZEŚNIA br.odbędzie przy ognisku w ogrodzie P.PREZES.W  razie deszczu w Domu KULTURY.


Najbliższe zebranie Stowarzyszenia po wakacyjnej przerwie odbędzie się w dniu 17.08.2017r.  w Klubie w  Drutarni. Zapraszamy.

 
w dniu 12 lipca 2017 spotykamy się w Klubie w Drutarni!!!!!!!!!!!

zabieramy dobry humor.

Czwartkowe zebranie  /8.06.17/  odbędzie się jednak w Klubie w Drutarni  o godz. 18oo.


W dniu 8 czerwca 2017r. odbędzie sie kolejne nasze spotkanie tym razem /chyba/ w MDK w Kaletach. Będzie to spotkanie nietypowe, ponieważ przygotowywane jest w szczególonym klimacie - w klimacie właskim.Jedna z naszych Koleżanek Urszula opowie o swoich spostrzeżeniach, doznaniach, przeżyciach w czasie ekskluzywnej, tygodniowej  wycieczki luksusowym statkiem gigantem po Morzu Śródziemnym wszystko będzie poparte zdjęciami, folderami itp. Na spotkanie to należy ubrać się w ubrania w kolorach flagi włoskiej, a więc zielono-biało-czerwono.


Następne spotkanie naszych członków odbędzie się w czwartek 4 maja br. o godz. 18 oo w Klubie w Drutarni.
  
Najbliższe zebranie Stowarzyszenia odbędzie się  27 kwietnia 2017r. w Klubie w Drutarni.Będzie to spotkanie ostatecznie ustalające program naszego Jubileuszu X lecia oraz ustalenia terminu wycieczki. Dodatkowym elementem będą urodziny jednego z naszych kolegów.


ZAPRASZAMY na śniadanie wielkanocne w dniu 11 kwietnia do Klubu w Drutarni..........Najbliższe zebranie  odbędzie się w czwartek 30 marca br. o godz. 18oo  w Klubie w Drutarni. Proszę zabrać ze soba materiały do wykonywania dekoracji świątecznych. Do dekorowania jajek, wykonywania stroików itp.
 W dniu 16.03.2017r,  o godz. 18oo   odbędzie się najbliższe   spotkanie naszego Stowarzyszenia w Klubie w Drutarni. Będzie to zebranie sprawozdawczo- absolutoryjne za rok 2016.


W dniu 25 lutego br.  / sobota/   o godz. 13,3o  zbiorowy wyjazd naszych członków do Teatru Rozrywki w Chorzowie na spektakl pt. " Sylwester Bis". Zbiórka w naszych stałych miejscach.

 


W DNIU 8 LUTEGO KULIG W ZIELONEJ  -KOSZT  20ZŁ PROSIMY O POTWIERDZENIE UDZIAŁU....................  W dniu  24 stycznia /wtorek/ na godz. 18oo jedziemy do Domu Kultury w Koszęcinie na spektakl z Bernadetą Kowalską

z przyjaciólmi i z Bernardem Poloczkiem. Bilety wstępu są zarezerwowane, a ponieważ do Koszęcina jest blisko jedziemy własnym transportem. Mozna się umawiać, kto z kim chce jechać samochodem.
Z A P R A S Z A M Y na kulig do ZIELONEJ w dniu 8 lutego br.godz.15 oo -zabieramy dobry humorSZCZĘŚLIWEGO NOWEGO 2017 ROKU


Kolejne spotkanie członków Stowarzyszenia odbędzie się w dniu 14 grudnia / wyjątkowo w środę/ o godz 17oo w Kościele w Drutarni , a następnie będzie dalszy ciąg zebrania w Domu Kultury w Kaletach. 


Następne zebranie członków Stowarzyszenia odbędzie się w dniu 1 grudnia 2016r. i rozpocznie się mszą świętą  o godz. 17oo   w kościele w Drutarni w intencji naszej zmarłej koleżanki Teresy oraz Ani. Po mszy św.odbędzie się zebranie w DOMU KULTURY W KALETACH


W DNIU 10   listopada/ czwartek/ o godz,17 oo zebranie Stowarzyszenia  w Sali w Domu Kultury w Kaletach /z powodu remontu w Klubie /  W ramach spotkania zaplanowano pogadankę
      o nadciśnieniu tętniczym  oraz w ramach relaksu naukę robienia kwiatów z papieru. Gdyby ktoś spoza Stowarzyszenia był chętny  to ZAPRASZAMY.


Przy kawie słuchamy prelekcji na temat nadciśnienia tętniczego.Uczymy się robić kwiaty z papieru.
Wdniu 2o pażdziernika 2016 r. zapraszamy na spotkanie w Drutarni o godz17 oo
obecność obowiazkowa.w dniu 6 pazdziernika (czwartek) zapraszmy na spotkanie w Drutarni o godzinie 17 oo.

zmiana godziny spotkania z 18  na 17spotkanie w restauracji figaro  -Zebranie Stowarzyszenia 25 sierpnia 2016r w Drutarni.SWIETUJEMY urodziny 2-ch koleżnek i miłego kolegi...............
Wycieczka niezwykła.


Czasem zdarza się tak, że miejsca blisko położone od naszego zamieszkania są nam mało znane. Dzieje się tak dlatego, że myślimy, że to co dalej jest ładniejsze, cenniejsze i warte zobaczenia. Tym razem jednak postanowiliśmy pojechać stosunkowo blisko, bo też pojechaliśmy w określonym celu- chcieliśmy zwiedzić zamki i pałace dwóch rodów arystokratycznych, które zostawiły po sobie znakomitą spuściznę, którą jeszcze dziś możemy się szczycić, mianowicie rodu Ballestremów i rodu Donnersmarcków.Najpierw pojechaliśmy do małej miejscowości płożonej niedaleko Giwic i zwiedziliśmy piękny pałac wybudowany w stylu neogotyckim w latach 1884 - 1885. Po wojnie pałac ten przeznaczono na cele religijne, na klasztor Sióstr Benedyktynek, a dziś znajduje się tam jeszcze Diecezjalny Dom Rekolekcyjny. Następnym etapem naszej wędrówki był Brynek, a właściwie pałac w Brynku, należący do rodu Donnersmarcków.Ta niezwykła budowla w stylu eklektycznym z dwoma charkterystycznymi wieżami w kształcie cebuli, pięknym podjazdem, gdzie przywożono znakomitych gości, kaplicą, która była połączona galerią z pałacem.  Pałac usytuowany na terenie 45 ha parku z wyjątkowymi drzewami i krzewami. Następnie popjechaliśmy do Świerklańca, który jest nam bardziej znany z powodu różnych organizowanych  tam urodzystości, np dożynki. Niezwykłą budowlą ocalałą i niezwykle reprezentacyjną jest Pałac Kawalera z cudowną klatką schodową, kryształowymi lustrami i oknami i kopułą, stanowiącą jednocześnie część dachu. Przy okazji warto wspomnieć o nieistniejących już budowlach, takich jak stary zamek lub "Mały Wersal" czy też przepiękne fontanny pzedstawiające postacie różnych zwierząt. W niedalekiej odległości od Świerklańca usytuowane jest Nakło Sl. a w nim  pięknie odremontowany Pałac Donnersmarcków. Pałac został wzniesiony w stylu neogotyckim w 1856r. przez hrabiego  Łazarza IV Henckel von Donnersmarcka. Po wonie w pałacu usytuowano szkołę rolniczą i właśnie dzięki temu przetrwał do dziś. Obecnie po remoncie prezentuje się znakomicie i mieści się tam Centruk Kultury Śląskiej. Po wizycie w Nakle Sl. udaliśmy się do miejsca niezwykłego, mianowicie do Zamku Wrochemów w Starych Tarnowicach.W biskim sąsiedztwie Restauracji u Wrochema znajduje się cudowny obiekt, który był również własnością rodu Donnersmarcków ze Świerklańca. Po wojnie Zamek ten znacjonalizowano i oddano pod  PGR i  został zupełnie zniszczony. W 2000 roku został przejęty przez prywatnego właściciela i przy pomocy środków unijnych wspaniale odrestaurowany. To co tam zobaczyliśmy, przeszło nasze najśmielsze oczekiwania. Tego się nie da opisać, to trzeba zobaczyć. Wrażenia z tej wycieczki są niezwykłe. Wzbogaciliśmy się duchowo i możemy śmiało powiedzieć " cudze chwalicie, swego nie znacie, sami nie wiecie co posiadacie".                                                           


Pławniowice

PŁAWNIOWICE

Pławniowice
ŚWIERKLANIEC

ŚWIWRKLANIECTarnowskie Góry--u Wrochema

W dniu 16.07.2016r. o godz. 7.oo jedziemy na wycieczkę autokarową zwiedzać zamki i pałace  Donnersmarcków, Ballestremów i innych arystokratów. Do Pławniowic, Brynka, Świerklańca i do Nakła Sl. i do Starych Tarnowic.

NAKŁO ŚLNAKŁO  ŚLĄSKIE

PAŁĄC BRYNEKB R Y N E K

ŚWIERKLANIEC

ŚWIERKLANIEC Pałac Pławniowice ..................czeka na nas

Z A P R A S Z A MY !!!!!!!!!!!!

do Zielonej..................Zwykłe zebranie Stowarzyszenia w czwartek 16.06.2016r. w Drutarni - zapraszam!W dniu 20.06.2016r. /poniedziałek/ godz. 16,30 -  wyjazd naszego Stowarzyszenia do Teatru Śląskiego w Katowicach na operetkę " Zemsta Nietoperza". Odjazd w stałych miejscach / Osiedle obok byłej piwiarni Leśna, Apteka Rodzinna Jędrysek,Kuczów i Miotek.Tradycyjne zebranie członków  Stowarzyszenia odbędzie się w dniu 2.06.2o16r.  w Drutarni.


W dniu 29 maja br. członkowie naszego Stowarzyszenia wyjeżdżają autobusem do teatru w Katowicach na spektakl pt."Mężczyzna Idealny".


W dniu 18.05.2016r. o godz. 17.oo w Domu Kultury w Kaletach  nasze  Stowarzyszenie organizuje  "Wieczór poetycki" dla wszystkich lokalnych poetów, na który zapraszamy mieszkańców miasta, którzy lubią poezję.


W dniu 14.05.2016r. wspólne spotkanie w  Zielonej członków naszego stowarzyszenia z gośćmi z Prudnika.

W dniu 5,05.2016r. w Klubie w Drutarni tradycyjne zebranie Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalnego godz.18,oo zapraszam.


SPOTKANIE w Klubie w Drutarni dnia 21.04,2016

Warsztaty poetyckie...................
                                   

Następne zebranie członków Stowarzyszenia odbędzie się w dniu 7 kwietnia 2o16r. w Klubie w Drutarni jak zwykle o godz. 18,oo.

W dniu 22.03.2016r. o godz. 17oo w Restauracji "Casyno" odbędzie się " Śniadanie Wielkanocne" dla członków naszego Stowarzyszenia oraz dla zaproszonych osób samotnych.
Następne zebranie zaplanowano na dzień 10 marca 2016r.. o odz. 18,oo w Klubie w Drutarni.


W dniu 25.02.2016r. o godz.  17,30 w kościele w Drutarni odbędzie się msza św. w intencji zmarłej koleżanki Teresy. Po mszy św. spotkanie  członków Stowarzyszenia wyjątkowo w sali słonecznej w Domu Kultury w Kaletach.

Kolejne spotkanie członków Stowarzyszenia Społeczno - Kulturalnego odbędzie sie w dniu 11.02.2016r. w Klubie w Drutarni.
 

Następne zebranie stowarzyszenia odbędzie się w dniu 28 stycznia 2016r. w Klubie w Drutarni.

W dniu  14 stycznia 2016r. zebranie Stowarzyszenia Społeczno - Kulturalnego  wyjątkowo w sali w Domu Kultury w Kaletach      - I piętro, godz. 18.oo przepraszamy za zmianę.
 
Nasze kolejne Urodziny.

4.01.2016r. nasze Stowarzyszenie Społeczno - Kulturalne obchodzi   9 rocznicę założenia. 

Choć od tamtej daty jesteśmy trochę starsi, to nadal stanowimy wyjątkową organizację.Nasi członkowie zarówno kobiety jak i mężczyźni to grupa aktywnych, roześmianych ludzi, którzy lubią przebywać w swoim gronie,czynnie  uczestniczyć w różnych wydarzeniach i organizowanych imprezach, a przede wszystkim są przyjaciółmi.Jak sama nazwa naszego stowarzyszenia mówi, zajmujemy się przede wszystkim kulturą w szerokim pojęciu tego słowa. Nam miłe jest wspólne muzykowanie,wyjazdy na wycieczki, do teatru, opery i oeretki,  śpiewanie     piosenek a także za sprawą naszej szefowej często zajmujemy się poezją.Wspólne przebywanie z sobą pozwala zapomnieć nam o przemijaniu czasu, o tym że jesteśmy coraz starsi, przyjemnie i kulturalnie spędzać czas. Angażujemy się też w sprawy naszego miasta, uczestnicząc w różnych uroczystościach i wydarzeniach.
Dzisiaj tj. 2.01 2016r. z ogromnym żalem pożegnaliśmy naszą Koleżankę śp. Teresę Kubanek, współzałożycielkę naszego Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalnego.czytaj więcej "Relacje".


W dniu 17 grudnia br. tj. w czwartek odbędzie się nasze Spotkanie Opłatkowe w Restauracji Casyno o godz. 18oo.

Następne spotkanie odbędzie się 3.12.2015r, w stałym miejscu w Klubie.

W dniu 19.11.2015r. następne spotkanie członków Stowarzyszenia w Klubie w Drutarni.

Następne spotkanie członków stowarzyszenia w dniu 5.11.2015r. w Klubie.
22.10.2015r. Zebranie St5owarzyszenia w Klubie w Drutarni, o stałej porze.
8.10.2015r. Zebranie Stowarzyszenia w Klubie w Drutarni - godz. 18.oo.

27.09.2015.  Zbiorowy, autokarowy wyjazd do Teatru Rozrywki w Chorzowie na spektakl pt".Billy
                     Eliot". Wyjazd godz.15.3o.

17.09.2015. 
Zebranie Stowarzyszenia Społeczno-Kultutalnego w Klubie w Drutarni godzina 18.00  

 3.09.2015.
Zebranie Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalnego w Klubie Środowiskowym w Drutarni o godzinie 18.00.


 Mamy Nowy  2015 Rok!    
  4.01.2014r. Stowarzyszenie Społeczno - Kulturalne obchodzi  8 rocznicę założenia swojej organizacji pozarządowej. Minął właśnie kolejny rok naszej dzałalności.Można się już pokusić o pewne podsumowanie, bo jak na organizację społeczną 8 lat to dość długi okres czasu.Trzeba przyznać, że w każdej organizacji prędzej, czy później spośród członków  wyłoni się pewna grupa ludzi bardziej aktywnych, bez pracy których nie byłoby rozwoju. Do tej grupy w naszym przypadku należy niewątpliwie Zarząd, w którego skład wchodzą: Maria Rogocz - prezes,  Teresa  Kubanek - wiceprezes ,  Stefania Potempa - skarbnik, Ruta  Baranowska - sekretarz. W skład Komisji Rewizyjnej wchodzą: Dorota  Bartela, Alicja  Mazan, Urszula  Krupicka,   Rajmund Watoła. Uczestnictwo w zebraniach i w organizowaniu naszej działalności  przynosi nam dużo radości i satysfakcji, dostarcza  na bieżąco wszelkich informacji, pozwala na samorealizację indywidualną i grupową w różnych przedsięwzięcich. Naszą stałą siedzibą jest Klub w Drutarni, który dwa razy w miesiącu udostępnia nam jedną salę, stoły, krzesła, które każdorazowo ustawiamy według potrzeb, mamy możliwość skorzystania z kuchni, naczyń itp. które po zebraniu są przez nas dokładnie myte, sprzątane i porządkowane. Są też sytuacje szczególne, które wymagają innego, większego pomieszczenia i wtedy te uroczystości organizowane są w Restauracji CASYNO , np. spotkanie opłatkowe , śniadanie wielkanocnez zaproszonymi osobami samotnymi  itp. Jednak oprócz spotkań  połączonych z konsumpcją organizujemy też większe imprezy kulturalne, np. wieczory poetycko - muzyczne i wtedy korzystamy z dużej sali widowiskowej MDK.               
     
  
            Na stronie Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalnego pojawiła się rubryka "POEZJA"- Zajrzyj i przeczytaj.
  
                            
Na naszą stronę dostalismy wiersz o Stowarzyszeniu Społeczno-Kulturalnym w Kaletach.
                             
Autorką wiersza jest Maria Rogocz.

                                                      "
                                                            Ósma rocznica założenia"
                                               
Niby nic się praktycznie nie zmienia,
                                                A to już ósma rocznica Stowarzyszenia
                                                Z małymi poprawkami skład trzyma się mocno.
                                                A nasza działalność jest bardzo owocna.
                                                              Jest u nas dużo kobiet, a mężczyzm wciąż mało,
                                                              Jeszcze by jakiegoś faceta pozyskać wypadało.
                                                              Żeby nam towarzyszył i humor poprawiał
                                                              I do tańca zapraszał i dowcipy gadał.
                                                Co drugi czwartek razem się spotykamy,
                                                I o różnych aktualnych sprawach żywo rozmawiamy.
                                                Często swoje urodziny uroczyście obchodzimy,
                                                I wszyscy razem solenizantom 100 lat życzymy.
                                                               Śpiewy i toasty, rozlegają się radośnie,
                                                               A od ciasteczek, kawusi i pizzy trochę brzuszek rośnie.
                                                               Ale my się tym brzuszkiem wcale nie martwimy,
                                                               Kupujemy nowe kiecki i w ten sposób z nadwagą walczymy.
                                                Wódeczka i winko też nam łatwo w głowę wchodzi,
                                                Przez co zamiast starsi - czujemy się ciągle młodzi,
                                                Czasem amory nam w głowie, np. Andrzejki, Walentynki,
                                                Wracamy do młodości i zachowujemy się jak małe dziewczynki.
                                                               Liściki, serduszka no i lanie wosku
                                                               A nasz autorytet czasem wisi na włosku.
                                                               Pączki w tłusty czwartek, śledzik przed adwentem,
                                                               A my nie wiemy co robić z naszym temperamentem.
                                                Kulturalne imprezy bardzo sobie cenimy,
                                                I wszyscy zgodnie w nich uczestniczymy.
                                                Opera, operetka i teatr podnoszą nas często na duchu,
                                                Koncertem też nie gardzimy dla poprawy muzycznego słuchu.
                                                               Wycieczki sprawiają nam radość niesłychaną,
                                                               Chętnie odwiedzamy krainę dotąd mało znaną.
                                                               Czasem się modlimy od wielkiego święta,
                                                               Bo o Wielkanocy i opłatku wigilijnym należy pamiętać.
                                                Zabawy w karnawale - niech każdy to powie,
                                                Że nam chyba te tańce wychodzą na zdrowie.
                                                Zabawa na śniegu? Kto to widział w tym wieku?
                                                Lecz nigdy nie wiadomo co drzemie w człowieku.
                                                               Nawet Noc Świętojańska dobrze nam się kojarzy,
                                                               I chcętnie ją powtórzymy nawet kilka razy.
                                                               Wianki na rzece i balony w niebo,
                                                               Będziemy puszczać i nikomu nic do tego.
                                                Cała nasza grupa, a przynajmniej wielu,
                                                Lubi się też spotykać prywatnie na urodzinach czy weselu.
                                                Na naszych twarzach często uśmiech gości.
                                                I chcemy się spotykać w tym Stowarzyszeniu do później starości.
                                                                A ci co nas lekkomyślnie przedwcześnie opuścili,
                                                                Niech się zastanowią jak dalej smutno będą żyli.
                                                                Pozostanie im tylko telewizor, spacer i wersalka
                                                                A przecież życie z nami to jakby inna bajka.      Zbliżają się wybory samorządowe!


      "Wybory Samorządowe tuż, tuż !                             Maria  Rogocz
       
        Zbliżaja się jesienne samorządowe wybory,
        a więc politycy się szykują, przybierając rózne kolory.
        Ci co tam są, najlepiej nie schodzili by ze swej sceny politycznej,
        ale niestety muszą sie poddać nieuchronnie ocenie publicznej.
        A jak wiemy sympatia mieszkańców jest nieprzewidywalna,
        więc trzeba sie starać, uśmiechać i modlić, żeby frekwencja była wystarczalna.
        Zaś nasi kandydaci na ważne lub zaszczytne stanowiska,
        chcą sie pokazać z jak najlepszej strony, a najlepiej z bliska.
        Biorą chętnie udział we wszystkich spotkaniach z mieszkańcami,
        i dużo obiecują, choć w to co mówią, nie wierzą chyba  sami.
        Chętnie sie fotografują, sami lub też z rodzinami,
        choć często nie muszą  być dobrymi synami lub mężami.
        Parcie na szkło mają przede wszystkim chłopy,
        bo też wolą być politykami, zamiast wziąć sie do pożytecznej roboty.
        Ale tym razem zadba sie także o kobiety,
        stwarzając przepisy wyborcze szczególne tzw. parytety.
        I chociaż zaangażowanych w politykę kobiet nie jest znów tak wiele,
        Wszystko może się zdarzyć, może też  oblicze polityki nieco złagodnieje?
       

       
       30. 07.2012. Napisała do nas Małgorzata Brol.  Macie super stronkę, wspaniale zaprojektowaną. Przesyłam pani Marii pozdrowienia i gratulacje. Jak widać nie tracicie czasu, nie narzekacie, że w Kaletach się nic nie dzieje. U Was wesoło i gwarno. Na zdjęciach uczestnicy weseli i usmięchnięci. Gratulacje. Specjalnie dla waszego Stowarzyszenia napisałam wiersz o Kaletach.
         Droga do Kalet 

         Jesli zabłądzisz
         na drodze trudnej
         trafisz na pole
         zamiast tej drogi
         wówczas potrzebne 
         są drogowskazy
         oraz podpowiedź Twego serca
         do Kalet idziesz
         gdzie wsród zieleni
         każdy mieszkaniec
         widząc Cię, się zarumieni
         zaprowadzi Cię tam
         gdzie jego dom
         i jego szczęscie
         na tej ziemi.
                             Malgorzata Brol.
      
       
Dziekujemy Pani Małgorzato .